29 04 2010

SAVAŞ HELİKOPTERLERİ ÇEŞİTLERİ-COMANCHE,KOBRA,


                                                                                 Comanche 


Radara yakalanmama özelliği olan ilk helikopter Rah-66'dır. Boeing-Sikorsky yapımı olan Comanche, ilk başlarda gözetleme ve bilgi toplama görevleri için düşünüldü. Apache'den küçük ve daha hafif olan helikopter, gövdeyi saran composit maddelerle kaplanmıştır. Bu Comanche'nin radara yakalanmasını zorlaştıracak bir özellikti. Ayrıca içeri çekilebilir iniş takımı ve silah yuvaları radarı yansıtmama amacıyla dizayn edilmişti. Comanche diğer helikopterlerden daha düşük desibelde ses üretiyordu.

Sofistike radar ve yön bulma aygıtları bu helikopterin kötü hava koşullarında ve gece uçmasını sağlıyordu. 1300 Comanche üretilmesi ve bunların gözetleme ve hafif saldırı helikopteri olarak kullanılması planlanıyordu, ancak proje 2004 yılında iptal edildi. Neden olarak ta bütçeyi geçen geliştirme giderleri gösterilmiştir. Ayrıca aynı görevleri yapabilen İnsansız Hava Araçlarının teknolojik olarak gelişmesi, Comanche'nin yapacağı görevlerin daha ekonomik olarak apılabileceğini gösterdi.SİKORSKY

Sikorsky uh-60, bilinen adıyla Karaşahin orta düzey bir yük taşıma helikopteridir. Amerikan ordusunda UH-1 Huey helikopterlerinin yerine 1980'lerde görev almaya başladı. Taktik asker taşıma, elektronik savaş ve ambulans görevleri gibi görevleri yerine getirebilir. Karaşahin 11 tam teçhizatlı asker ve 4 kabin görevlisi taşıma kapasitesine sahiptir. Ayrıca hava desteği sağlayabilecek şekilde minigun(döner namlulu makinalı tüfek) takılabilir. Bugün başta ABD sonra Japonya, Güney Kore, Meksika, Ürdün, Türkiye gibi birçok ülkede görev yapmaktadırlar. Birçok kez güncellenen Karaşahin bugün her biri ayrı görevler için dizayn edilmiş birkaç versiyona sahiptir. Bunlardan Blackhawk taşıma görevi, Seahawk deniz kuvvetleri, Pavehawk arama ve kurtarma görevlerine uygun olarak geliştirilmiştir.
Rus Kamov firmasi tarafından üretilen Ka-50, diğer tüm saldırı helikoterlerinden farklı olarak birbirinin tersine dönen iki adet ana rotora sahiptir. Bu iki rotor biribirinin etkisini yok eder ve kuyruk pervanesine gerek duymadan helikopteri dengeler. 1980lerde tasarlanan helikopter, 1995'te rus ordusuna katılmıştır. Ka-50'lerin farklı bir özelliğide tek bir pilot tarafından kontrol edilmesidir.

APECHE
Ah-1'in yerine geçen Apache Amerikan kara kuvvetlerinin birincil saldırı helikopteridir. 2 adet General Elecetric T700 turboshaft motor taşıyan Apache, zırhlı bir kokpite sahiptir. Gövde altında bir adet 30mm toa sahiptir. Bunlardan başka Apache'yi bir tank avcısı yapan lazer güdümlü Hellfire ve Hyrda roketleri kanatçıklarda taşınmaktadır. Helikopter çok üstün gece görüş sistemlerine sahiptir. Ayrıca kaska monteli nişangah ve hedefleme sistemine sahiptir. En gelişmiş versiyonu olan Ah-64 Longbow, ana rotorun üst kısmında çok özel bir radara sahiptirBir Boeing üretimi olan Chinook çok amaçlı, 2 adet tandem rotora sahip bir helikopterdir. Temel üretim amacı ağır yük kaldırmak olan Chinook'lar asker intikali, arama kurtarma amaçlarıyla da kullanılmaktadır. 2 tandem motor helikoptere geniş bir hacim sağlama yararının yanında yük kaldırma konusunda da helikopterin kabiliyetlerini büyük oranda artırmaktadır. Geleneksel tek rotorlu helikopterler ancak bir adet yükü ana rotorun tam altından uzatılan kablolarla kaldırmaktadır. Bunun nedeni helikopterin ağırlık noktasının tam rotorun olduğu bölge olmasıdır. Bu tip helikopterlerde iki adet yükü ayrı noktalardan taşımak imkansızdır, zira bu durumda helikopterin dengesi bozulur ve helikopter devrilebilir. Ama Chinook kendine has dizaynı ile iki adet yükü, her biri birer rotorun altında olmak üzere, taşıyabilir.
Bu iki rotor helikoptere ekstra bir kaldırma ve itme gücü sağlar. CH-47'ler saatte 315 km gibi bir hıza ulaşabilirler ki bu hız bir ağır yük helikopteri için çok iyi bir sürattir. Günümüzde Chinook kullanan 16 ülke bulunmaktadır. En büyük kullanıcıları ABD ve Birleşik Krallık silahlı kuvvetleridir.
TİGER

1980 li yıllarda Alman ve Fransız hükümetlerinin çok maksatlı helikopter ihtiyacı sonucu Tiger projesi ortaya çıkmıştır. İlk prototip 1991 yılında uçtu. Seri üretimine ise ancak 2002'de başlanabildi. Şu anda Almanya, Fransa, İspanya ve Avustralya orduları tarafında kullanılmakta olan Tiger değişik görevlere uyacak şekilde modifiye edilmiştir. HAP serisi Tigerlar, burunda 30 mmlik bir top bulundurlar ve Fransa tarafından kullanılmaktadır. UHT serisi ise Almanya'nın kullandığı anti-tank odaklı versiyonudur. Bu versiyonda burundaki top kaldırılmıştır.

Misral ve Stinger füzelerinin yanında Hellfire füzelerini kullanan versiyonları vardır. Tiger'ın belki de en önemli özelliği manevra kabiliyetidir. Helikopter havada takla atabilir. Ayrıca çok gelişmiş elektronik kokpit, pilotların görevlerinde üçak göstergeleirnden çok silah ve hedeflerle ilgilenmelerine olanak sağlar.Eurocopter Couger iki motorlu, çok amaçlı bir askeri helikopterdir. AS532 Cougar, Eurocopter Super Puma helikopterinin yükseltilmiş askeri bir versiyonudur.
AS 332 Super Puma, Cougar helikopterinin ilk dizaynı, 1977 yılında uçmuştur. Bu versiyon iki 1330kW Turbomeca Makila 1A1 turboshaft motor ile donatılmıştı. 1990 yılında tüm askeri Super Puma helikopterleri Cougar olarak değiştirildi. Helikopterin sivil versiyonu halen Puma olarak adlandırılmaktadır. Değişik görevler için farklı Cougar versiyonları kullanılmaktadır. Bunlar:

AS 532 UL/AL: 2 pilot ve 25 asker taşıyabilir. Cougar ların en uzun versiyonudur. Ayrıca makineli tüfek ve roket gibi silahlarla da silahlandırılabilir.

AS 532 SC: Cougar ailesinin deniz kuvvetleri versiyonudur. Deniz altı arama ve yoketme, arama-kurtarma, sahil güvelik görevlerinde kullanılabilir.

Cougar Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde askeri amaçlarla kullanılmaktadır.

Bir Güney Afrika üretimi ve dizaynı olan Rooivalk, anti-tank, hava-hava ve burnundaki 20 mm topu ile klasik saldırı helikopteri özelliklerine sahiptir. Bunların dışında eskort, bilgi toplama ve elektronik karıştırma görevlerinde de kullanılabilir. Gece-gündüz, tüm hava şartlarında görev yapabilir. Gelişmiş bir HUD ve görev bilgisayarı, Rooivalk (Kızıl Şahin)'in silah kullanma yeteneklerine önemli katkıda bulunmaktadır.
 

Tanımı
Dönemi Soğuk Savaş
Üretici Bell Helicopter Textron
İlk uçuş 22 Ekim 1956
Hizmete giriş 1959
Hizmetten çıkış ?


Bell Textron firması tarafından üretilen UH-1, çok amaçlı üretilen ilk helikopterlerdendir. Vietnam savaşında ünlü olan bu helikopter, Huey olarak ta bilinir. İlk kez 1959'da kullanılmaya başlanan Uh-1, 1962'den itibaren fabrika üretimine geçmiştir. En son üretimi ise 1976 yılında yapılmıştır ve o yıl üretim hattı kapanmıştır. Toplamda 16000 kadar üretilmiştir. Vietnam versiyonu makinalı tüfek ve roketlerle donatılarak, silahlı hale getirilmiştir.

Halen birçok ülkede çeşitli amaçlarla kullanılmakta olan UH-1, birçok modernizasyona tabii olmuştur. Deniz kuvvetlerinde arama kurtarma görevi, asker ve mühimmat taşıma gibi birçok görevi yerine getirmektir..
KOBRA
İlk kez Vietnam savaşında kullanılan AH-1 serisi saldırı helikopterleri o günden bu güne birçok değişikliği uğradı. Fakat asıl konsept gövde hiç değişmedi. Saldırı helikopterleri arasında en düşük siluete sahip olanı Cobra'dır. Super Cobra, Ah-1'den daha gelişmiş avioniklere sahiptir ve çift motorludur. Ah-1w'in ana ateş gücünü anti-tank silahı olan TOW'lar ve burundaki 20mmlik üç namlulu top oluşturmaktadır.


UH-60 Blackhawk (Karaşahin)  
  Genel Özellikler
Görevi : Taşıma
Mürettebat : 2,3 veya 4 (pilot, yardımcı pilot ve makinalı tüfekçiler)
Üretici Firma : Sikorsky Aircraft Corporation
Maliyet : 5,9 Million$
En Yüksek Hiz : 361 km/s
Ucus Menzili : 2,220 km
Silahlar
7.62 mm'lik makinalı tüfek
VOLCANO mayın temizleme silahı
Türk Kara Kuvvetlerinde yaklasik olarak 21 Sikorsky S-70A28 Blackhawk (13 adeti ASELSAN tarafından aviyonik modernizasyonundan geçiriliyor, 8 özel kuvvetler) vede 52 tane Sikorsky S-70D28 Blackhawk ( 7 SAR, 4 yardim - Kurtarma , 41 Transport ) bulunuyor
.


RUS YAPIMI Mİ-17

 Özellikler (Mi-17)


Ekip: 3 – 2 pilot ve 1 mühendis
Kapasite: 32 yolcu veya 4,000 kg (8,800 lb)
Uzunluk: 18.42 m (60 ft 5 in)
Pervane diametresi: 21.352 m (69 ft 10 in)
Yükseklik: 4.76 m (15 ft 7 in)
Disk bölgesi: 356 m² (3,830 ft²)
Bos agirlik: 7,100 kg (15,700 lb)
Dolu agirlik: 11,100 kg (24,470 lb)
Azami kalkis agirligi: 13,000 kg (28,700 lb)
Güc kaynagi: 2 adet Klimov TV3-117VM turboshaft, her biri 1,450 kW (2225 shp)


Azami sürat: 250 km/h (156 mph)
Menzil: 950 km (594 miles)
Azami yükselis: 6,000 m (19,690 ft)
Tirmanis sürati: 8 m/s (1,575 ft/min)
Disk yüklenmesi: 31 kg/m² (6 lb/ft²)
Güc/Agirlik: 0.26 kW/kg (0.16 hp/lb)
Yakit tüketimi: 600 kg/h (1,320 lb/h)

Silahlanma:


1,500 kg (3,300 lb) bomba/roket tasima özelligi. Istege göre 6 degisik noktaya monte edilebiliyor.

 

23501
0
0
Yorum Yaz