30 08 2010

MERSİN AYDINCIK GİLİNDERE AYNALIGÖL MAĞARASI

 Aydıncık'ın doğal güzelliklerinden biri daha Gilindere Mağarası.

Bugünkü Aydıncık, bir zamanlar Gülnar ilçesinin merkezi olan Gilindere'nin devamıdır.Bu nedenle bu mağaraya Gilindere Mağarası adı verilmiştir.

 

Toplam uzunluğu 555 m olan dünyanın belki de sekizinci harikası sayılabilecek bu mağaranın içi, her türden damlataş oluşumları (sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları, akma taşlar, mağara iğnesi) ile kaplıdır. Dev boyutlara ulaşan ve görünümleri son derece güzel olan bu damlataşlar, genişliği yer yer 100, tavan yüksekliği 18 metreye ulaşan ana galeriyi çok sayıda salon ve odaya ayırmıştır. Gilindire Mağarası’nın sonunda genişliği 18–30, uzunluğu 140, tavan yüksekliği 35–40, derinliği  5–47 metre olan büyük göl bulunmaktadır. Gölün kenarında sarkıt, dikit, sütun ve mağara iğneleri yer almaktadır. Göl, deniz ile aynı düzeydedir ama deniz seviyesinden 47m daha derin olup ayrıca denizden yatay olarak 240m uzaktadır. Gölün ilk 10 metresinde acı su, sonraki derinliklerde de tuzlu su yer almaktadır. Göl içerisinde sıcaklık hemen hemen aynıdır. Gilindire Mağarası'nın çok sıcak ve nemli bir havası vardır.

 Giriş ağzının dar ve basık olması nedeniyle, dışarıyla hava alış verişinin olmadığı mağaranın bu havası yaz ve kış mevsiminde önemli bir değişikliğe uğramamaktadır. Ancak girişten son bölüme doğru sıcaklık kademeli olarak düşmekte, buna karşılık mutlak nem artmaktadır. Nisan 2000 ayında MTA uzmanlarınca ölçülen sıcaklık ve mutlak nem değerleri, mağaranın önünde 28 derece, nem %37; gölün kenarında sıcaklık 22 derece, nem %91'dir.

   

     Gilindire Mağarası, Kültür Bakanlığı Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca 25. 01. 2000–3608 gün ve sayılı karar ile taşınmaz kültür ve tabiat varlığı olarak tescil edilmiştir. Mağarada, M.Ö. 5000–3000 yıllarına tarihlenebilecek yonca yapraklı testi kırıkları bulunmuştur.

    2006 yılında gerekli tüm izinler alınmış ve M.T.A tarafından hazırlanan mağaranın aydınlatılması ve iç düzenlemeleri için mimari uygulama projeleri de Mersin Valiliğine ulaştırılmıştır.

 Türk Turizimine ve  İlçe ekonomisine çok büyük bir katkı sağlayacak olan bu tabiat harikasının turizme açılması için ne yazık ki hala ödenek beklenmektedir.

 


 


 


 

 
 

Orta Toroslar'daki Gilindire Mağarası'na keşif dalışları Atlas'tan Ali Ethem Keskin ile Mağara Dalışı ve Araştırma Grubu tarafından gerçekleştirildi.
atlas dergisinden alıntı.   
 

3719
0
0
Yorum Yaz