31 12 2013

KARAT KIRAT NEDİR NERELERDE KULLANILIR

  Karat ve Kırat nedir pırlanta Mücevher Karat Nedir?

Pırlantanın Karat Ağırlığı

Karat, Pırlantanın ağırlığıyla ilgili bir kavramdır ve aslında bir ağırlık ölçüsü olduğu halde sıklıkla büyüklükle karıştırılır. Bir karat, 200 miligrama eşittir.

Bir karat 100 noktadır; 0.25 karat: 25 noktalık veya ¼ karattır.

Ancak nokta sistemi tersine işaret etse de, 1 karat Pırlanta ½ karatlık Pırlantanın maliyetinin tam iki misli değildir. Pırlantalar çıkarıldığında büyük taşların küçük olanlardan çok daha nadir bulunduğu keşfedildi ki bu da, büyük pırlantaları çok daha değerli kılıyordu.

Örneğin, 2 karat pırlanta 1’er karatlık iki pırlantatan çok daha pahalıdır (ve daha nadirdir) ve 0.30 karat pırlanta, heri biri 0.01 karat 30 pırlantadan çok daha pahalıya mal olur.

Pırlantanızın Ağırlığını Seçerken Dikkat Edeceğiniz Noktalar

Pırlantanızın kesim, renk, berraklık derecesine karar verdiniz mi, bütçenize uygun karat ağırlığına karar vermeniz kolay olur. Büyüklük, pırlantaya değer biçmede en belirgin faktördür, ancak biliyorsunuz ki iki eşit büyüklükte pırlanta kalitelerine bağlı olarak çok farklı fiyatlarda olabilirler. Bununla birlikte yüksek kalitede pırlantaların her büyüklükte bulunabileceğini de unutmamakta yarar var.

- Kesim ve montaj bir pırlantayı gerçek ağırlığından daha küçük veya daha büyük gösterebilir. - Bir pırlantanın kısmi ağırlığını değil de daima gerçek birim ölçüsünü öğrenin. - Zaman zaman kuyumcular, 0.90 karat pırlantayı 1 karatlık diye satmaya kalkışır. 1 karat pırlanta 0.90 karat pırlantatan çok daha pahalı olacaktır. - Pırlantalara bazen daha büyük göstermek için yassı kesim verilir, ancak bu, pırlantanın parlaklığından ve ömründen ödün vermek, pırlantayı daha değersiz kılmaktan başka işe yaramaz.

Karat

sözcüğünün kökeni, Latince Ceratonia siliqua, yani harnup (keçiboynuzu) ağacıdır. Bu ağacın küçük tohumları, ağırlık ve şekilleri itibariyle değişmezlik ve aynılıklarıyla bilinir. Geleneksel olarak pırlantalar ve süs taşlarının ağırlık ölçümünde bu tohumlar kullanılırdı, ta ki standart bir ölçü sistemi kurulup 1 karat 0.2 gramda sabitlenene dek.

Not: Karat ile kıratı birbiriyle karıştırmayın. Zira karat, taşın ağırlığı için kırat, ise altının saflık derecesini ifade etmede kullanılır.

316
0
0
Yorum Yaz