12 11 2009

ESKİDEN TAŞLA OYNANAN ÇOCUK OYUNLARI-BEŞTAŞ

Sokakta oynayan çocuklara gözüm takıldı,ne kadar şaslılar diye içimden geçirdim.
Gıcır,gıcır boy boy,renk renk topları,uçan kuşları,ışıklar şaçarak dönen topaçları,ağlayan,gülen,konuşan bebekleri,
Uzaktan kumandalı uçakları,arabaları,robotları,lazer ışıklı kılıçları tam bir oyuncak hazinesinin içindeler.Başka bir deyişle tam bir oyuncak eflasyonu.
Bunun acaba farkındalar mı?
Acıyla güldüm ve erken dünyaya geldim diye söylendim ama kıyaslama hakkımı da saklı tuttum.
Yokluklar içerisinde ne oyunlar icat etmiştik,onları anımsadım ve sırf taşlarla oynadığımız oyunlar beynimden vağon,vağon tren gibi geçti.
Dokuz Taş oynardık,bir zeka oyunuydu yere çizdiğimiz dokuz taş şablonunun üzerine iki renkten oluşan küçük taşlarla toplam onsekiz taş ile oynanırdı.
Çoğu yerde cız diye anılan üç taş oyunu o da zeka oyunuydu ve toplam altı taşla oynanırdı.
Dama içinde sermayemiz otuz iki taştı.
Taşlı kuka oyununda eski bir tenekeye elimizdeki taşları isabet ettirmeye çalışırdık.
Donbik ve dalya içinde üst üste dizmek için düz taşlar lazımdı.
Genelde kızların oynadığı,ismini çizgi olarak hatırlıyorum yere tebeşirle daireler çizilir ve elinde ki taşı dairenin içine atarak,sek sek tek ayak üzerinde dairelerden zıplarlardı.
Erkekler genelde sırta binmece oynarlardı,ellerindeki taşı uzağa atarak,rakibi eğer kendi taşını vurursa oraya kadar sırtına binmeye hak kazanırdı.

Yine kızların vazgeçemediği beş taşla oynadıkları beş taş oyunu mahallenin en iyi beş taş oyuncusu unvanını taşımak,o kişiye ayrı bir

BEŞTAŞ NASIL OYNANIR
 
 
 
Eskiden oynanan bir çocuk oyunudur ve beş tane yuuvarlak taşla oynanır.
İsmini de buradan almıştır.
iki kişi veya daha çok kişi ile oynanır.beş taş yere atılır,rakip yerde ki taşların pozizyonuna göre bir taş gösterir ve oynayan o taşı alarak havaya atar,taş havadayken yerden bir taş alır.
havada ki taş avucun içine düşünce elde iki taş olması gerekir.
havada ki taşı tutamama veya yerden taşı alamama bir de elinizin öbür taşlara değmesi ile yanılır ve oyun sırası karşı tarafa geçer
Oyun bir taş alma ile başlar,birleri geçince yerden iki taşı birden alma ile devem eder.
üçünçü kısma geçince üç taşı birden alınır ve geriye kalan tek taşıda yanlız alınır.dörtlerde; dört taş bir hamlede havada ki taş yere düşmeden,yerden toplanması lazımdır.
yanma durumlarda herkes kaçıncı kademedeyse oradan devam eder.
 
Beşlerde:Başparmak ve işaret parmağı açılarak,yere konur.
 
Sol el sabit şekilde öylece tutulur ve sağ elle sabit tutulan elin arkasından,parmakların önüne doğru beş taş atılır ve yine rakip bir taşı gösterir.o taş ebe taşıdır gösterilen taş oynarsa yanılır.
oynayan kişi o taşın haricinde yerden bir taş alarak,havaya atar ve parmakların arasından
taşları birbirine değdirmeden içeriye sürükler yani elinin arkasına doğru taşlar tek,tek parmakların arasından geçirilmelidir.
En son rakibinizin gösterdiği taş geçirilir ve bu taşların tekrar hepsi birden havaya atılan taşın eşliğinde yerden avucun içine alınır.(Beştaş'ta 1,ler 2.ler3,ler 4,ler ve 5 de her zaman tek taş havadayken oyun oynanır ve havada ki taşı yere düşürmeden hareketi yapmanız gerekir,bunun için çabuk ve becerikli olunması gerekir.)
Burada amaç taşları parmaklarınızın içinden içeriye doğru geçirirken,taşların birbirinden uzağa düşürmemek gerekir.
Çünkü hepsini birden yerden toplamak zor olur.
Beşleri de geçince beş taşı havaya atarak elimizin üzerinde durdurmaya çalışırız,burada amaç çok taşı durdurmak gereklidir ve elinizin üzerinde ki taşlar o şekilde havaya atılarak avuç içinde yakalanır.

Bu günki oyuncaklarla oynamak,acaba daha mı zevkli?
Yoksa bizim sınırlı imkanlar ile oynadığımız oyunlar mı?

 

2033
0
0
Yorum Yaz